Vitaminok
B5 vitamin – pantoténsav
B5 Vitamin – Pantoténsav hatása a szervezetre:
Segíti a zsírsavak szállítását, és felhasználható energiává történő átalakítását
Növeli a hormonok termelését, így serkenti az agyműködést, enyhíti a depressziót, a szorongást, és a stressz okozta egyéb tüneteket
Energia felszabadító hatása van szervezetünkben
Hiánya, haj és fejbőr rendellenességekhez vezethet, okozhat fáradékonyságot, fáradtságot, gyengeség érzetét idézheti elő, alvászavarokat, emellett bélrendszeri megbetegedéseket is előidézhet. Ritka esetben, kéz- és lábzsibbadáshoz is vezethet, illetve izomgörcsöket okozhat. Gyomorégések következtében is az orvos nagymennyiségű (1000mg) pantoténsav fogyasztását szokta javasolni.
A pantoténsav fontos szerepet játszik, a stressz, depresszió szorongás csökkentésében, a migrénes fejfájás tünetének enyhítésében, az alkoholizmus leküzdésében. Herpesz és arthritisz megszüntetésében is szerepet játszik.
B5 vitamin – pantoténsav természetes formái:
Gabonafélék, hüvelyesek, húsok, máj, vese, különösen a karfiolban, avokádóban, lazacban, csirkében, tojássárgájában, illetve a sajtokban.
Ajánlott napi mennyiség: gyermekeknek koruktól függően 2 és 6 mg között, míg felnőtteknek 6mg a napi szükséglet.
Megjegyzés:
A nagymennyiségű pantoténsav bevitele szervezetünkben sem okozhat mellékhatásokat, vagy esetleg szervi károsodást, vagy egyéb megbetegedést.( 400-500mg) megfelelő, vagyis változatos, és egészséges táplálkozás következtében szinte kizárt, hogy hiány alakuljon ki belőle, azon a megerőltető fizikai aktivitás, illetve a tartósan fenálló stresszhelyzet okozhat a szervezetben pantoténsav hiányt, mely következtében érezhetünk, fejfájást, émelygést, és alvászavar léphet fel. A pantoténsav segít a zsírok elégetésében erősíti és támogatja emellett a mellékveséket, az idegrendszerünket, és az immunrendszerünket egyaránt. „Stresszellenes” vitaminként is szokták emlegetni, mivel a testünk minden sejtjének egyaránt fontos anyagról van szó, és emellett a mellékvese és a és a neuromuszkuláris transzmitterek, amik olyan kémiai jelek, melyek az agyi funkciókat szabályozzák és segítik, játszik fontos szerepet.
C vitamin - aszkorbinsav
C vitamin - aszkorbinsav hatása a szervezetre:
Gyógyítja a vérző fogínyt, és meggyorsítja a sebek és az égési sérülések gyógyulását.
Csökkenti a vér koleszterin szintjét.
Segít megelőzni a vírus és különböző baktérium fertőzéseket és fokozz az immunrendszer működését.
Védelmet nyújt a rákkeltő anyagok ellen.
Nagyobb menyíségben hashajtóként hat.
Csökkenti a vénában képződő vérrögök gyakoriságát.
Segít a nátha megelőzésében és kezelésében.
Csökkenti az allergiát okozó anyagok hatását.
Megakadályozza a skorbut (csontritkulás) kialakulását.
C vitamin - aszkorbinsav természetes formái:
Citrusfélék gyümölcsei, bogyós termések, a zöld és leveles főzelékek, paradicsom, paprika, kelvirág.
Ajánlott napi adag: 500 - 1000 mg
Megjegyzés:
A c-vitamin a gyomor ételtartalmától függően 2-3 óra alatt kiürűl a szervezetből - viszont fontos, hogy a vérben állandóan magas c-vitamin koncentrációt biztosítsunk - ezért az optimális hatás céljából nyújtott felszívódású c-vitamin készítmény használatát ajánljuk.
Aki naponta több mint 750 mg c-vitamint fogyaszt, annak magnéziumkiegészítés javaslunk, így megelőzhető a vesekőképződés.
A szén-monoxid a c-vitamint elpusztítja, tehát a nagyvárosokban élők fogyasszanak többet belőle.
Aki fogamzásgátlót szed szintén emelje a napi c-vitamin bevitelét.
A c-vitamin maximális hatásának érdekében szedjen mellé p-vitamint (bioflavonoid) kalciumot és magnéziumot.